Bölüm Ziyareti

   MEB OKULLARININ (DEVLET VE ÖZEL) BÖLÜM ZİYARETLERİ


Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, Bilim-Toplum Hizmeti kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerinin astronomi ve uzay bilimleri konularına yönelik eğitimlerine katkı sağlamayı kendisine ilke edinmiştir. Astronomi, astrofizik, uydu ve uzay bilimlerinin çeşitli alanlarında uzmanlaşmış olan bölümümüz öğretim üyeleri tarafından hazırlanan seminer ve gökyüzü gözlem etkinlikleri, öğrencilerin sınıf dışı eğitim faaliyetlerine destek vermeyi hedeflemektedir. Bu amaca yönelik hazırlanan konu kapsamları, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 2017 yılı ile ilk ve orta öğretim programları için belirlediği eğitim-öğretim müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır.

Önemli not: ilk ve ana okul öğrencilerimiz yaş olarak çok küçük olduklarından, ortaya çıkacabilecek olumsuzluklardan kaçınmak amacıyla, bölüm ve gözlemevi ziyaret kabul etmemektedir.

Sadece ortaokul ve liselerden gelecek ziyaret talepleri işleme alınacaktır!
Öğrencileriyle birlikte Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nü ziyaret etmek ve hazırlanan seminer ve etkinliklere katılmak isteyen öğretmenlerimizin aşağıda yer alan iki dilekçe örneğinin doldurması gerekmektedir.

İkinci bir seçenek olarak, Astronomi ve Uzay bilimleri Bölümü öğretim üyeleri tarafından okulunuzda konferans verilmesi davet talebi oluşturmanız da mümkündür. Bu amaçla davet etmek istediğiniz öğretim üyemizi belirterek kurumunuz yetkilisinin imzasıyla bir davet mektubu oluşturmanız ve bize göndermeniz yeterlidir.

Talep dilekçelerini kullanarak Güneş gözlemi (hava koşulları uygun olduğu takdirde) ve/veya Gözlemevi (UZAYBİMER) ziyareti talebinde bulunabilirsiniz. Etkinlikler, görevli kişi ya da kişiler tarafından gerçekleştirilecektir. Ziyaretinizle ilgili programı düzenlerken ulaşım ve etkinlik sürelerini doğru değerlendirmeniz önerilir. Planladığınız etkinlik tarihinden en az iki hafta önce bölüm sekreterliği ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Seminerlere ek olarak hazırlanan etkinlikler şöyledir:

1- Gözlemevi (UZAYBİMER) ziyareti ve özel teleskoplarla Güneş gözlemi: Kapasite maksimum 20 kişidir ve yaklaşık 30 dakikalık bir program uygulanmaktadır. Bu etkinlik için tahsis edilmiş olan teleskoplar ve özel filtreler ile öğrencilerin Güneş üzerinde yer alan leke yapılarını gözlemlemeleri sağlanmaktadır. Bu etkinlik hava koşullarına bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Etkinlik süresi öğrenci sayısına bağlı olarak değişmektedir.

2- Astronomi ve Uzay Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYBİMER) bünyesinde yer alan Türkiye'nin tek radyo teleskobunun ziyaret edilmesi: Öğrencilerin, gözümüzün algılayamadığı radyo ışınlarının gözlenmesinde kullanılan teleskopları tanıması ve radyo astronomi hakkında bilgi alması sağlanmaktadır.
Sadece ortaokul ve liselerden gelecek ziyaret talepleri işleme alınacaktır!