Bölüm Ziyareti

Bölümümüz bünyesinde yapılması planlanan tüm okul ziyaret (konferans, uzay gözlem etkinlikleri) Covid-19 Salgını nedeniyle iptal edilmiştir.

Sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle...

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Başkanlığı

 

 

MEB OKULLARININ (DEVLET VE ÖZEL) BÖLÜM ZİYARETLERİ


Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, Bilim-Toplum Hizmeti kapsamında özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin astronomi ve uzay bilimleri konularına yönelik eğitimlerine katkı sağlamayı kendisine ilke edinmiştir. Astronomi, astrofizik, uydu ve uzay bilimlerinin çeşitli alanlarında uzmanlaşmış olan bölümümüz öğretim üyeleri tarafından hazırlanan seminer ve gökyüzü gözlem etkinlikleri, öğrencilerin sınıf dışı eğitim faaliyetlerine destek vermeyi hedeflemektedir. Bu amaca yönelik hazırlanan konu kapsamları, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 2017 yılı ile ilk ve orta öğretim programları için belirlediği eğitim-öğretim müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır.

Öğrencileriyle birlikte Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü'nü ziyaret etmek ve hazırlanan seminer ve etkinliklere katılmak isteyen öğretmenlerimizin aşağıda yer alan formu doldurması gerekmektedir.

İkinci bir seçenek olarak, Astronomi ve Uzay bilimleri Bölümü öğretim üyeleri tarafından okulunuzda konferans verilmesi davet talebi oluşturmanız da mümkündür. Bu amaçla davet etmek istediğiniz öğretim üyemizi belirterek kurumunuz yetkilisinin imzasıyla bir davet mektubu oluşturmanız ve bize göndermeniz yeterlidir.

Seminerlere ek olarak hazırlanan etkinlikler şöyledir:

  • Gözlemevi (UZAYBİMER) ziyareti ve özel teleskoplarla Güneş gözlemi: Kapasite maksimum 20 kişidir ve yaklaşık 30 dakikalık bir program uygulanmaktadır.
  • Bu etkinlik için tahsis edilmiş olan teleskoplar ve özel filtreler ile öğrencilerin Güneş üzerinde yer alan leke yapılarını gözlemlemeleri sağlanmaktadır. Bu etkinlik hava koşullarına bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Etkinlik süresi öğrenci sayısına bağlı olarak değişmektedir.
  • Astronomi ve Uzay Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYBİMER) bünyesinde yer alan Türkiye'nin tek radyo teleskobunun ziyaret edilmesi: Öğrencilerin, gözümüzün algılayamadığı radyo ışınlarının gözlenmesinde kullanılan teleskopları tanıması ve radyo astronomi hakkında bilgi alması sağlanmaktadır.

Talep formunu kullanarak Güneş gözlemi (hava koşulları uygun olduğu takdirde) ve/veya Gözlemevi (UZAYBİMER) ziyareti talebinde bulunabilirsiniz. Etkinlikler, görevli kişi ya da kişiler tarafından gerçekleştirilecektir. Ziyaretinizle ilgili programı düzenlerken ulaşım ve etkinlik sürelerini doğru değerlendirmeniz önerilir.

Aşağıda yer alan form, ortaokul ve lise eğitim programlarına kayıtlı öğrencilerinin toplu ziyaretini organize etmek amacıyla hazırlanmıştır. Seminer ve etkinliklerin en yüksek verimi sağlayacak şekilde düzenlenebilmesi için aşağıda istenen bilgilerin eksiksiz ve ayrıntılı bir şekilde doldurulması gerekmektedir.

Form üzerinde ilgili alanların doldurulması ardından resmi yazışmalar için düzenlenen dilekçeleri bağlı bulunduğumuz kurum vasıtası ile göndermeniz gerekmektedir.

BAŞVURU FORMU ÜZERİNDEN BİREYSEL ZİYARET İSTEĞİ YAPILAMAZ!

[wptb id=300]

ZİYARET FORMU


TALEPLERİN ONAYLANMASI MESAİ SAATLERİ İÇERİSİNDE YAPILMAKTADIR!
BAŞVURUNUZU YAPMADAN EN AZ 1 HAFTA ÖNCE LÜTFEN BİZİMLE İLETİŞİME GEÇİNİZ!