Okulların Bölüm Ziyaretleri


Erciyes Üniversitesi Fen Fakültesi, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü, özellikle ortaokul ve lise öğrencilerinin astronomi ve uzay bilimleri konularına yönelik eğitimlerine katkı sağlamayı kendisine ilke edinmiştir. Astronomi, astrofizik, uydu ve uzay bilimlerinin çeşitli alanlarında uzmanlaşmış olan bölümümüz öğretim üyeleri tarafından hazırlanan seminer ve etkinlikler, öğrencilerin sınıf dışı eğitim faaliyetlerine destek vermeyi hedeflemektedir. Bu amaca yönelik olarak hazırlanan konu kapsamları, Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 2017 yılı ilk ve orta öğretim programları için belirlediği eğitim-öğretim müfredatına uygun olarak hazırlanmıştır.

Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü olarak, öğrencileriyle birlikte bölümümüzü ziyaret etmek ve hazırlanan seminer ve etkinliklere katılmak isteyen öğretmenlerimizin aşağıda yer alan formu doldurması gerekmektedir. İkinci bir seçenek olarak, Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü öğretim üyeleri tarafından okulunuzda konferans verilmesi için talep oluşturmanız da mümkündür.

Seminerlere ek olarak hazırlanan etkinlikler şöyledir:

  • Gözlemevi (UZAYBİMER) ziyareti ve özel teleskoplarla Güneş gözlemi: Bu etkinlik için tahsis edilmiş olan teleskoplar ve özel filtreler ile öğrencilerin Güneş üzerinde yer alan leke yapılarını gözlemeleri sağlanmaktadır. Bu etkinlik hava koşullarına bağlı olarak gerçekleştirilmektedir. Etkinlik süresi, öğrenci sayısına bağlı olarak değişmektedir. Kapasite 20 kişidir ve yaklaşık 30 dakikalık bir program uygulanmaktadır.   
  • Astronomi ve Uzay Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYBİMER) bünyesinde yer alan Türkiye’nin tek radyo teleskobunun ziyaret edilmesi: Öğrencilerin, gözümüzün algılayamadığı radyo ışınlarının  gözlenmesinde kullanılan teleskopları tanıması ve radyo astronomi hakkında bilgi alması sağlanmaktadır. 

Talep formunu kullanarak Güneş gözlemi ve/veya Gözlemevi (UZAYBİMER) ziyareti talebinde de bulunabilirsiniz. Etkinlikler, görevli kişi ya da kişiler tarafından gerçekleştirilecektir. Ziyaretinizle ilgili programı düzenlerken ulaşım ve etkinlik sürelerini doğru değerlendirmeniz önerilir.

Aşağıda yer alan form, ortaokul ve lise öğretim programlarına kayıtlı  öğrencilerinin toplu ziyaretlerini organize etmek amacıyla hazırlanmıştır. Seminer ve etkinliklerin en yüksek verimi sağlayacak şekilde düzenlenebilmesi için aşağıda istenen bilgilerin eksiksiz ve ayrıntılı bir şekilde doldurulması  gerekmektedir.

Form üzerinde ilgili alanların doldurulması ardından resmi yazışmalar için düzenlenen dilekçeleri bağlı bulunduğunuz kurum vasıtası ile göndermeniz gerekmektedir.

BAŞVURU FORMU ÜZERİNDEN BİREYSEL ZİYARET İSTEĞİ YAPILAMAZ!